Stropní vytápění

Stropní topná fólie TERMOFOL funguje úplně stejně jako slunce - infračervené záření je vyzařováno směrem k podlaze a uvolňuje teplo díky své absorpci člověkem a předměty v místnosti. V současnosti jde o moderní technologii vytápění, která se výrazně liší od tradičního konvekčního vytápění založeného na vedení tepla.

Jak funguje elektrické stropní vytápění?

Tepelné záření ze stropu umožňuje zahřátí tohoto povrchu na cca 35 stupňů Celsia, poté vycházející směrem ke stěnám, podlaze, nábytku a také k lidskému tělu. Změnu takové teploty si přitom člověk může regulovat termostatem. V moderním topném systému nabízeném společností TERMOFOL se prezentovaný pokles teploty nepromítá do sníženého komfortu pro uživatele pobývajícího v dané místnosti. Snížení teploty při zachování stejné úrovně komfortu vede k dalším úsporám nákladů na vytápění. Podle běžně přijímaných odhadů lze předpokládat, že snížení teploty o 1 stupeň Celsia znamená snížení těchto nákladů asi o 8 %.

Povrchové stropní vytápění

Vytápění stropní topnou fólií je příkladem plošného vytápění, při kterém se požadovaný tepelný výkon získá umístěním na velkou topnou plochu vyznačující se nízkou teplotou (aby se dotykem povrchu nikdo nepopálil). Stropní vytápění je za těchto podmínek bezpečné pro všechny členy domácnosti a jeho původ byl zaznamenán ve skandinávských zemích před téměř třemi desetiletími. Od té doby byl instalován v mnoha institucích (nemocnice, školky), ale i v bytech a domech. Tento způsob vytápění místností téměř negeneruje konvektivní proudění vzduchu, což je důležité zejména pro pohodlí lidí bojujících s alergiemi. Bez ohledu na to, zda se bude jednat o stropní nebo podlahové vytápění, nevytváří pro uživatele žádná omezení ohledně uspořádání interiéru místnosti. Stropní fólie je neviditelná a nijak neovlivňuje estetickou hodnotu místnosti. Uživatel se tak nemusí starat o hledání místa pro kotelnu, což je nutné například u klasického konvekčního vytápění.

Výhody elektrického stropního vytápění

Na druhou stranu mezi další výhody stropního vytápění s využitím navrhovaného řešení je třeba zmínit následující:

 • fólie přilne k jakémukoli materiálu, kterým je strop pokryt
 • prověření tohoto řešení po mnoho let v drsném skandinávském klimatu s vědecky prokázanými blahodárnými účinky na zdraví uživatelů pokojů
 • relativně nízké investiční náklady v tomto řešení 
 • jednoduchost regulace teploty a snadná změna požadovaných hodnot teploty během dne a noci
 • jednoduchá instalace, šetrná k domácímu a přírodnímu prostředí
 • účinnost vytápění až téměř 100 %, převyšující účinnost tradičního konvekčního systému, například žádné ztráty spalováním paliva v důsledku nedostatku kotlů
 • možnost snížení teploty v místnosti až o 3 stupně Celsia při zachování stejné tepelné pohody členů domácnosti
 • eliminace konvekce vzduchu v místnosti, což znamená, že nevzniká prach
 • rovnoměrné vertikální rozložení teploty mezi podlahou a stropem
 • bezpečnost tepelného záření
 • omezení fenoménu sušení na vzduchu a fenoménu suché destilace prachu, což má pozitivní vliv na pohodlí domácnosti
 • tento typ energie je ekologický a čistý pro životní prostředí

V odpovědi na dotaz k obecnému fungování stropní topné fólie je třeba zdůraznit, že fólie se zahřívá rovnoměrně po celé ploše a umožňuje vyzařovat teplo, jehož vlastností je rychlé vytopení místnosti, podobně jako např. slunce samo hřeje. Vyznačuje se vysokou životností a odolností proti mechanickému poškození. Jeho výkon je relativně konstantní a je na něj poskytována záruka po dobu až 20 let. Nejčastěji jsou nabízeny modely s výkonem mezi 140 až 220 W / m2. Výkonnější fólie lze použít se zavěšeným stropem ve velmi vysokých místnostech, přesahujících výšku 3 metrů. Aby fólie fungovala efektivně, měla by být pod ní umístěna hliníková clona, ​​díky které je možné blokovat tepelný tok směrem nahoru, tedy ke stropu. Tímto způsobem je možné nasměrovat tok infračervených vln směrem k celé místnosti. Šířka fólie je přizpůsobena standardní rozteči rámů lehkých konstrukcí ze sádrokartonových desek, které se běžně používají pro zhotovení podhledů.

 

Pokud máte zájem o tuto technologii, obraťte se na specialisty.